Τρίτη, 1 Σεπτεμβρίου 2015

ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ!!!! ΣΤΙΣ 11 ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΑΖΙ...!

Την Παρασκευή 11 Σεπτέμβρη 2015 ετοιμάζεται το Σχολείο μας να υποδεχτεί και πάλι του 93 μικρούς μας (και καλούς) φίλους. Το Σχολείο τούς περιμένει με ανυπομονησία και χαρά. Για ένα καινούργιο ξεκίνημα στο ταξίδι για το θαυμαστό κόσμο της γνώσης και της μάθησης.

ΕΜΠΡΟΣ ΠΑΙΔΙΑ, ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΣΤΟ ΤΡΕΝΟ ΠΟΥ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ ΤΟ ΠΡΩΙΝΟ ΤΗΣ 11 ΤΟΥ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ!!!




Τρίτη, 16 Ιουνίου 2015

Για άλλη μια φορά φτάσαμε ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ... Αλλά με χαμόγελα!!!

Πέρασε και τούτη η χρονιά...
Και την αποχαιρετήσαμε με μια όμορφη γιορτούλα όπου  νιώσαμε νοσταλγία με τις παρουσιάσεις όλης της σχολικής χρονιάς, θαυμάσαμε τη Β τάξη στην κουκλοθεατρική παράσταση "ντομάτα δηλητήριο", αποχαιρετίσαμε τα παιδιά της ΣΤ τάξης, χορέψαμε, τραγουδήσαμε κι αποχαιρετιστήκαμε (για λίγο μόνο!!!) όπως αξίζει ανάμεσα σε μια αληθινή οικογένεια.
ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΕΥΧΗ ΓΙΑ ΓΡΗΓΟΡΗ ΑΝΤΑΜΩΣΗ...
ΠΑΙΔΙΑ, ΚΑΛΕΣ ΒΟΥΤΙΕΣ!!!
ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ: ΤΟ ΤΡΕΝΟ ΓΙΑ ΤΗ ΓΝΩΣΗ ΞΑΝΑΣΦΥΡΙΖΕΙ ΔΥΝΑΤΑ ΣΤΙΣ 11 ΤΟΥ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ...





Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2015

ΣΚΑΣΙΑΡΧΕΙΟ ΣΤΗ ΦΥΣΗ!!! ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤΟ ΚΠΕ ΠΑΡΑΝΕΣΤΙΟΥ ΔΡΑΜΑΣ

Εικόνες από μια αξέχαστη εκδρομή (με τρένο!!!) στο Παρανέστι του νομού Δράμας για περιβαλλοντική εκπαίδευση με τη ΣΤ τάξη δίπλα στο Νέστο και στους πρόποδες της Ροδόπης....










Τετάρτη, 3 Ιουνίου 2015

Μία αρχαιολόγος στο σχολείο μας!!!

Το Σχολείο μας εισκέφθηκε την Παρασκευή 29 Μαϊου 2015 η αρχαιολόγος της Εφορίας Αρχαιοτήτων Φλώρινας κυρία Ελπινίκη Ναούμ και μίλησε στα παιδιά της Γ και Δ τάξης για το επάγγελμα του αρχαιολόγου και τις "κρυφές χαρές" της αρχαιολογικής σκαπάνης ενώ στη συνέχεια παρουσίασε σε ένα εξαιρετικό ppt τους θησαυρούς της Βεργίνας.
Ελπίζουμε να σας έχουμε και του χρόνου κυρία Ελπινίκη ώστε να παίξουμε και το παιχνίδι του "κρυμμένου θησαυρού"που μας υποσχεθήκατε...!




Δημιουργικότητα, φαντασία και δράση στο δημοτικό σχολείο...!!!



1Η ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΙΛΚΙΣ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ  Α/ΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ Π.Ε. ΚΙΛΚΙΣ
ΔΙΑ ΤΗΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ

3ο Επιμορφωτικό Σεμινάριο με θέμα:

«Δημιουργικότητα, φαντασία και δράση στο δημοτικό σχολείο:
τα παιδιά εισηγητές κι οι μεγάλοι ακροατές.
Μουσική, θέατρο και νέες τεχνολογίες
Φιλαναγνωσία και δημιουργική γραφή
Τοπική ιστορία και περιβαλλοντική ...»

Παρασκευή 5 Ιουνίου 2015, Συνεδριακό Κέντρο Δήμου Κιλκίς

Πρόγραμμα
Επιμορφωτικού Σεμιναρίου
08:00-08:20
Προσέλευση-εγγραφές

08:30-08:45
Χαιρετισμοί

08:45-09:00
Αναγκαιότητα και στόχοι της επιμορφωτικής ημερίδας


Ιωάννα Κ. Αρβανίτη, Σχολική Σύμβουλος 1ης Περιφέρειας Δημοτικής Εκπαίδευσης Κιλκίς

09:00- 09:10          
Μουσικό καλωσόρισμα: Οι μαθήτριες και οι  μαθητές  της Ε΄ και Στ΄  τάξης 
του 3ου ,7ου και 9ου Δημοτικού Σχολείου Κιλκίς μας καλωσορίζουν 


υπό την  καθοδήγηση της Μουσικού Βάσως Βαϊούλη.                        




                                   
1η συνεδρίαση
Συντονίστρια: Ιωάννα Κ. Αρβανίτη


09.10-09:30
«Κοινωνικές Δράσεις - Εθελοντισμός»
Στ’  τάξη 7ου  Δημ. Σχολείου Κιλκίς
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Κατερίνα Αμπράζη

«Προσέχω τον εαυτό μου … μέσα και έξω από το σχολείο»
Δ’ τάξη 7ου  Δημ. Σχολείου Κιλκίς
Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Χαράλαμπος Αθανασιάδης




09:30-09:50
«Ημέρα των Πειρατών»
Ε’ και Δ2 τάξη 9ου  Δημ. Σχολείου Κιλκίς
Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:  Γεωργία Κοκκινάκη, Παρέσσα Πολυχρονίδου


09:50-10:10        
«Το νερό, πηγή ζωής!»
Δ1 και Δ2 τάξεις 2ου  Δημ. Σχολείου Κιλκίς
Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Μαγδαληνή Μπάμπη, Αναστασία Διαμαντίδου, Στέλλα Γκρεκιώτη








10:10-10:30
« Ώρα για παιχνίδι. Παίζω, παίζεις… παίζουμε;»
Β2 τάξη 2ου  Δημ. Σχολείου Κιλκίς
Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:  Παπαδοπούλου Ερατώ, Γιάννης  Χαριτίδης, Τσιλιγκίρη Μαρία, Στέλλα Γκρεκιώτη


«Όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι»  
To σύνολο των τάξεων του  Δημ. Σχολείου Μεγ.Βρύσης
Παρουσίαση:  ΣΤ΄ τάξη
Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Ματθαίος Τριανταφυλλίδης, Τριαντάφυλλος Ασλανίδης, Αναστάσιος Κεσίδης, Ζωίτσα Γκουντεβένου, Κυριακή Χρυσουλίδου, Γεώργιος Στυλιανίδης, Ευγενία Πατίκα, Θάλεια Αφεντούλη και Σταυρούλα Γιαννακοπούλου

«Hey baby -χορευτικό»  
Ομάδα μαθητριών Ε’ και Στ’ τάξης του  Δημ. Σχολείου Μεγ.Βρύσης
Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Γεώργιος Στυλιανίδης

                                               
Διάλειμμα 10:30-10:50
                 
2η συνεδρίαση
Συντονιστές:  Κωνσταντίνος Ραμπίδης Διευθυντής Α/βάθμιας Εκπαίδευσης Π.Ε. Κιλκίς
Μαρία Τσιραμπίδου, αναπληρώτρια Διευθύντρια Α/βάθμιας Εκπαίδευσης Π.Ε. Κιλκίς



10:50-11:10
«Ο εγωιστής Γίγαντας-χορευτικό»
Α1’ τάξη 4ου  Δημ. Σχολείου Κιλκίς
Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Ανατολή Ελευθεριάδου, Αναστασία Καββαδία, Ευαγγελία Παρτσουνίδου

 «A Glance at Europes Famous Monuments – Μια ματιά στα Διάσημα Μνημεία της Ευρώπης»
Ε’ τάξη 4ου  Δημ. Σχολείου Κιλκίς
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Μαρία Βαρδίκου




11:10-11:30                
«Γιορτάζοντας την Ημέρα της Πολυγλωσσίας»  
Δ’ και Ε’ τάξεις Δημ. Σχολείου Ευκαρπίας
Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Δέσποινα Υφαντίδου, Ευλαμπία Μωυσίδου, Ελένη Καραδούκα



11:30-11:50                
«Δε φοβάμαι τον κακό τον λύκο»
Β2’ τάξη 3ου  Δημ.  Σχολείου Κιλκίς
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Ευθυμία Παπαδοπούλου

«Η Λίμνη Κερκίνη» (ταινία μικρού μήκους)
Γ2 τάξη 3ου  Δημ.  Σχολείου Κιλκίς
Υπεύθυνος εκπαιδευτικός:  Μαυροδής Βασίλειος


11:50-12:10                
«Σχηματοποιήματα: Ένα ταξίδι με βάρκα την ελπίδα»
Γ’ και Δ’ τάξεις Δημ. Σχολείου Μυριόφυτου
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Σόνια Γαβριηλίδου
Κάμερα, μοντάζ: Θεόδωρος Σαββίδης, Μουσική Επιμέλεια: Ευγενία Πατίκα


                                                        
Διάλειμμα 12:10-12:30







3η συνεδρίαση
Συντονίστρια: Μαρία Παπαδοπούλου, Σχολική Σύμβουλος 38ης Περιφέρειας
Προσχολικής Εκπαίδευσης



12:30 - 12:50
«Ένα πείραμα στο Σχολείο μας: σχολικός λαχανόκηπος»
Γ’, Δ’ Ε’ και Στ’ τάξεις  Δημ. Σχολείου Χέρσου
Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Ελισάβετ Πετρούλη, Ελένη Ιωαννίδου, Ασημίνα Φλώρου, Δημήτριος Μπάμπης

«Χωρίς αύριο» (ταινία μικρού μήκους)
Στ’ τάξη  Δημ. Σχολείου Χέρσου
Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Δημήτριος Μπάμπης, Ιωάννης Τσιτσίμης



12:50-13:10
«Η Δοϊράνη όπως την ονειρευόμαστε για εμάς και για τα παιδιά μας»  
To σύνολο των τάξεων του  Δημ. Σχολείου Δροσάτου
Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Ιωάννης Σαλαβασίδης, Ηλίας Ισαακίδης



13:10-13:30
«Ο Θάνατος του Διγενή»


Γ΄, Β΄, Δ΄ και Ε΄ τάξεις Δημ. Σχολείου Σ.Σ. Μουριών

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Ουρανία Στεφανίδου, Δημήτριος Μαγούλας,
Τριαντάφυλλος Στεφανίδης

13:30-13:45
«Τραγούδι στη Νοηματική γλώσσα- Αγάπη μου εσύ»
Β1΄τάξη 4ου  Δημ. Σχολείου Κιλκίς
Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Μάρθα Αραβίδου, Μαρία Χαραλαμπίδου

 «Τραγούδι στη Νοηματική γλώσσα- Χέρια σαν κι αυτά»
Ε΄ τάξη Δημ. Σχολείου Σ.Σ. Μουριών
Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Χρυσάνθη Βασιλείου, Τριαντάφυλλος Στεφανίδης 




ΤΑ 3 ΠΡΩΤΑ ΒΡΑΒΕΙΑ ΣΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ!

Το διαγωνισμό παραμυθιού-διηγήματος κέρδισαν φέτος οι εξής:

 3ο βραβείο: Πουντζουκίδου Χριστίνα και Κυριαζίδης Γιάννης από τη Δ τάξη
2ο βραβείο: Σαμαρά Γρηγορία-Μαρία από τη Ε τάξη
1ο βραβείο: Ιωσηφίφου Μαρία και Σωτηρία Κωνσταντινίδου  από τη ΣΤ τάξη

ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΙΔΙΑ!

τα βραβεία δόθηκαν δια χειρός Αλεξάνδρας Μητσιάλη!



Από την επίσκεψη της Αλεξάνδρας Μητσιάλη στο Σχολείο μας... (Μάιος 2015-ΗΜΕΡΕΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ)



Μια μέρα γεμάτη από την τέχνη του λόγου και του παραμυθιού...
ΚΥΡΙΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ!!!